Do przygotowania wywaru potrzebne będą następujące składniki:
- 1 cała kura (ok 1,5kg)
- 1kg marchewki
- 1/3 bulwy selera
- 4 pietruszki
- zielona część z 1 pora
- opcjonalnie pietruszka (u mnie suszona, bo świeżej nie było)
- kilka ziarenek pieprzu
Kurę dzielimy na części. Oddzielnie udka, skrzydełka, korpus i wkładamy do dużego garnka. Warzywa obieramy i w dużych kawałkach wkładamy do garnka.
PS. Kura jest pod warzywami. Dlaczego tak dużo wszystkiego wyjaśnię za chwilę.
Zalewamy całość zimną wodą i stawiamy na najmniejszy ogień.
Pod przykryciem gotujemy minimum 3 godziny. Gdyby w czasie gotowania pojawiała się piana, to trzeba ją zebrać za pomocą łyżki.
Po ugotowaniu wyjmujemy kuraka i warzywa a jak wywar ostygnie, to wstawiamy go do lodówki.
Mamy gotową bazę do dalszych zup, mięs itp. Po schłodzeniu w lodówce na wierzchu zbierze się tłuszcz. Jak ktoś chce mniej tłuste, to można go zebrać a następnie wywar przelać przez sitko otrzymując czysty bulion.
U mnie połowa wywaru po przelaniu przez sitko stanowiła bazę do galaretki drobiowej, z drugiej jutro będzie szybka zupa jarzynowa.
No i teraz co z tego można zrobić i czemu tak dużo.
Mięso- można z niego zrobić galaretkę drobiową co też uczyniłem, można zrobić farsz do pierogów, naleśników, pasztecików itp
Warzywa- mamy dużo warzyw, więc dodatkowo gotujemy ziemniaki, jajka, dodajemy kilka składników i robimy sałatkę warzywną. My zrobiliśmy sałatkę ze śledziem.
Wywar- u nas połowa do zalania galaretki, połowa do zupy. Jeśli wywar doprawi się solą i poda z makaronem, to otrzymacie rosół. Do rosołu nie należy zdejmować tłuszczu.
Jedno gotowanie a dużo zastosowań dla całości. Trochę strategicznego myślenia i z jednego garnka można otrzymać bazę do kilku dań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz